V podhradí, v tesnej blízkosti historického srdca Bratislavy vyrastá autentická mestská štvrť Vydrica. Na mapu mesta opäť vráti lokalitu, ktorá bola v dávnej minulosti plná života, no prinesie jej úplne novú kvalitu. Moderná architektúra, oživené historické pamiatky a mestské ulice plné ľudí vytvoria spolu unikátne miesto na život a podnikanie, ale aj na kultúrne a spoločenské vyžitie.
Developer projektu Vydrica je spoločnosť VYDRICA DEVELOPMENT, a.s., ktorá vznikla ako joint venture spojením spoločnosti Vydrica, a.s. a materskej spoločnosti Lucronu, luxemburskej Ikopart, pričom manažérom projektu Vydrica je developerská spoločnosť Lucron. Po mnohých rokoch tak došlo k oživeniu zámeru a príprave nového projektu v spolupráci s viacerými tímami domácich a medzinárodných architektov a urbanistov. Lucron je významný slovenský rezidenčný developer, ktorý u nás pôsobí od roku 2005. V doterajšom portfóliu má bratislavské projekty Nesto, Rakyta, Urban Residence, Malé Krasňany, Eden Park, Jaskový rad a projekt Arboria v Trnave. Lucron je súčasťou medzinárodnej skupiny IKO Real Estate, ktorá má svoj pôvod v Luxembursku a má viac ako 30 ročné skúsenosti v realitnom biznise. Okrem zamerania sa na komerčné projekty a rezidenčné bývanie v Luxembursku a Belgicku, spoločnosť investovala aj do ikonickej stavby - vybudovala múzeum Charlieho Chaplina vo Švajčiarsku.
Výstavba sa začína od Rybárskeho cechu a končí pred Vodnou vežou. Vytváranie atraktívneho verejného priestoru so živým parterom. Prepájanie ulíc a vytváranie menších parkov.
Výstavba Vydrice smerom k centru mesta. Predĺženie ulíc v pôvodne historickej línii a zväčšenie verejného priestoru s možnosťami pre relax, spoločenské a kultúrne vyžitie.
Dokončenie výstavby Vydrice a pešie bezbariérové napojenie historickej lokality na centrum a bratislavské korzo.
Zistite zaujímavé fakty o Vydrici.
Parkovacie státie si môžu zakúpiť majitelia 3-izbových, 4-izbových a 5-izbových bytov v garáži vybudovanej v rámci blokov V1 a V2. Cena parkovacieho státia na predaj začína od 59.500 EUR s DPH. K menším bytom ponúkame možnosť prenájmu parkovacieho státia v cene 180 EUR s DPH/mesiac.
Výstavba projektu je naplánovaná do troch etáp. Momentálne prebiehajú stavebné práce na prvej etape, termín jej ukončenia je naplánovaný na rok 2024. Ukončenie celkovej výstavby, aj jej jednotlivých etáp, závisí od procesu získania potrebných povolení. Projekt je navrhnutý tak, aby umožňoval plnohodnotné využívanie objektov v prvej etape aj počas výstavby zvyšných fáz.
Lokalita Vydrice je absolútne unikátna a vznikne tu iba 370 bytov, čomu zodpovedajú aj ceny. Je tomu tak všade na svete, že v prémiových lokalitách v podhradí alebo na nábreží riek, kde je ponuka bývania limitovaná, sa sústreďujú tie najkvalitnejšie projekty, čo sa prirodzene odrazí aj v cene.
Ceny aktuálne predávaných bytov vždy transparentne komunikujeme na webstránke projektu. V každej fáze projektu dávame plánovane do predaja iba istý počet bytov, pričom ich aktuálna cena zohľadňuje situáciu na trhu, ale najmä mieru rozostavanosti projektu. Takto sa nám darí vyhnúť skokovitému nárastu cien, aj využívaniu inflačných doložiek.
Vo Vydrici sme presvedčení, že developer by riziko svojho podnikania nemal prenášať na klientov. Preto inflačné doložky neuplatňujeme a budeme sa snažiť tento stav udržať aj naďalej. Za správnu cestu totiž považujeme strategické plánovanie výstavby a predaja. Naši klienti tak majú istotu, že po podpise zmluvy je cena za byt konečná a nebude sa meniť.
Podobu budúceho Podhradia formovala odborná i verejná diskusia, ktorá prebiehala už od 90-tych rokov. Odborníci sa zhodli, že Vydrica nemá byť historickou replikou, ale autentickou a novou mestskou štruktúrou, ktorá má jednotný a ucelený architektonický výraz postavený na jednoduchosti, materiálovej kvalite a dôslednom detaile. Náklonnosť k štýlu zvolenej architektúry je samozrejme na subjektívnom postoji a preferenciách. Na projekte Vydrica pracovali tí najlepší slovenskí urbanisti a architekti súčasnosti a navrhli ju tak, nový projekt prepojil centrum Starého mesta, zacelil prázdne miesto v Podhradí, ale najmä vrátil sem opäť život.
Mesto fungovalo pod hradom v príjemnej konfigurácii uličiek, kde práve obsahová pestrosť a rôznorodosť boli jeho veľkou kvalitou. Tú sa snažíme napodobniť a vytvoriť nanovo. Mierka Vydrice rešpektuje mierku ulíc Starého mesta a z veľkej časti kopírujeme aj trasovanie pôvodných ulíc Floriánska, Vydrická a Oeserov rad. Navrhujeme tiež zachovanie pôvodných názvov týchto ulíc. Už teraz sa tešíme na moment, keď uličky zaplnia obyvatelia a návštevníci Vydrice a opäť vdýchnu tomuto miestu zaslúžený život mesta.
V lokalite Vydrice bude história prítomná, ale v podobe, ktorá bude v súlade aj s potrebami novej modernej štvrte. Jedna z najvzácnejších pamiatok Bratislavy, Vodná veža, dostane konečne podobu, ktorú si svojim významom zaslúži a zároveň okolo nej vznikne kvalitný verejný priestor, ktorý ocenia nielen obyvatelia ale aj návštevníci Vydrice. Obnovené a sprístupnené budú ľadové jamy a po celom projekte budú umiestnené fragmenty a rôzne pripomienky histórie tejto lokality.
Budúca podoba Vodnej veže vzišla z architektonickej súťaže, v ktorej zvíťazil návrh od slovenského štúdia Superatelier. Tento návrh atraktívne prezentuje vzácne historické hodnoty Vodnej veže, ale zároveň vytvára v blízkosti pamiatky unikátny verejný priestor, ktorý v budúcnosti vytvorí ideálne prostredie na stretávanie sa ale aj na kultúrne a spoločenské podujatia.
Zástavba na Vydrici nie je kontinuálna. V oblasti Vodnej veže a tiež pri Rybárskom cechu sú veľké otvorenia priestoru, ktoré umožnia výhľady na Hrad. Priemerne vysoký človek uvidí na Hrad z nábrežia zovšadiaľ, aj mimo otvorených priehľadov. Dobudovanie posledného prázdneho dieliku Podhradia zmení vzťah mesta k Hradu.
Áno, je bezpečné. Stabilizácia hradného brala je kľúčovým krokom v rámci prípravy projektu Vydrica, preto jej realizáciu zabezpečujú špičkoví slovenskí aj svetoví odborníci v odbore geotechniky, inžinierskej geológie a statiky. V priestore nad prvou etapou projektu bola stabilizácia brala úspešne ukončená už v januári 2022 a v súčasnosti prebiehajú práce nad 2. a 3. etapou projektu. Celý proces je priebežne prísne monitorovaný. Stabilizácia tak prinesie oproti minulosti oveľa lepšiu stabilitu hradného brala, a tým aj vyššiu bezpečnosť celej lokality.
Vydrica bude pešia zóna bez áut, preto sa celá doprava presunie do podzemnej garáže, s napojením na cestnú komunikáciu v dvoch miestach. Všetky investičné zámery, realizované v okolí Vydrice počítali aj s rezervami kapacity pre Vydricu. Postačujúce dopravné objemy potvrdilo aj dopravno-kapacitné posúdenie. Vzhľadom na lokalitu priamo uprostred historického centra mesta budeme podporovať cyklodopravu, lodnú dopravu, integrovanú MHD, služby zdieľaných áut, ale aj maximálnu využiteľnosť parkovacích miest počas 24 hodín.
Prepojenie Vydrice s bratislavským hradom výťahom považujeme za veľmi dobrú myšlienku, keďže by umožnilo jednoduchý a komfortný prístup pre ľudí prichádzajúcich od Dunaja, prípadne z centra mesta na námestie Alexandra Dubčeka alebo Palisády. Vzhľadom na to, že ide o vysoko exponované a technicky náročné územie, ktoré v budúcnosti dotvorí celkový vzhľad brala, je potrebné prerokovať technické aj vizuálne riešenie s viacerými stranami. Dôležitou stranou je aj magistrát mesta, ktorý je vlastníkom časti pozemkov, kde by sa tento výťah mal nachádzať. V súčasnosti preto tento zámer analyzujeme a budeme možnosti jeho realizácie vyhodnocovať.
Na riešení podchodu pod mostom SNP z Rybného námestia nám veľmi záleží, pretože v budúcnosti pôjde o vstupnú bránu do Vydrice. O jeho budúcej podobe s Magistrátom hl. mesta stále rokujeme, preto je predčasné hovoriť o výslednom riešení. Už dnes však vieme povedať, že tento podchod bude niesť názov „Podchod pamäti“ a bude dôležitou súčasťou nášho projektu.