Vstúpite dnu a ocitnete sa v inom svete. Jemný úklon hlavy a podanie ruky. Víta vás Erik Mucska, spoluzakladateľ rodinného krajčírskeho salónu Maximilian Mucska Tailors, ktorý sa špecializuje na elegantnú pánsku módu. Vitajte vo svete smokingov, frakov a oblekov šitých na mieru.
Tradičný krajčírsky salón, nesúci meno zakladateľa Maximiliana Mucsku na Grosslingovej ulici pokračuje druhou generáciou Mucskovcov. Synovia Erik a Patrik si vybrali cestu zachovania rodinnej tradície poctivého krajčírskeho remesla. „Snažíme sa o rozvoj tradičného krajčírskeho remesla v Bratislave, aj na Slovensku. To znamená spoluvytváranie hmatateľných hodnôt, spojených s ľudskou umelecko-remeselnou činnosťou,“ vysvetľuje Erik Mucska, pre ktorého je toto poctivé remeslo doslova vášňou. A je to aj vidieť, medzi klientov salónu patria osobnosti z celého spoločenského spektra. Od hercov a umelcov až po lekárov, bankárov i vedcov.
„Najradšej na každodennej práci mám ranné vstávania. Otvorenie vŕzgajúcich dverí v salóne, ktoré prinášajú do môjho života stále nové výzvy,“ vraví s noblesou Erik, ktorý si zamiloval Grosslingovu ulicu aj s jej kaviarničkami, malými barmi, obchodíkmi a ateliérmi. „Mám rád tie chvíle, keď si môžem sadnúť na roh Klemensovej do bistra U Kubistu. Baví ma tu tá ich zmes chutí, jedla a ľudí,“ vraví Erik a vyzdvihuje život v Bratislave ako meste pre každého s chuťou tvoriť a žiť v otvorenej spoločnosti. V Bratislave vychodil strednú odbornú školu a žije tu dlhé roky. „Pracovať práve v Bratislave mi dáva zmysel, lebo je to najväčšie kultúrno-spoločenské miesto na život u nás. Máme tu väčšinu našich klientov, priateľov a známych,“ hovorí Erik, ktorý má v rámci salónu na starosti obchod, komunikáciu s dodávateľmi a marketing.
Na otázku, čo je pre tradičných krajčírov najväčšou výzvou, sa pousmeje: „Každý jeden klient je výzvou. Pri šití klasických elegantných odevov sa snažíme o vypracovanie a navrhnutie čo najideálnejšej harmónie proporcií na každom klientovi individuálne. A veľkou výzvou sú aj materiály, ktoré používame na šitie.“
Skúškou remeselnej zručnosti sú kostýmy pre umelcov a extravagantné kostýmy, lebo popri tom všetkom aj do takých kostýmov treba vniesť eleganciu a ľahkosť klasického odevu na mieru. „Je to vždy o zosúladení predstáv klienta a krajčíra, vysvetľuje Erik.
Šitiu na mieru, alebo na objednávku, sa medzinárodne vraví „bespoke tailoring“. Anglické slovo „bespoke“ veľmi dobre vystihuje podstatu. Dnes už zastaraný výraz značí hovoriť, debatovať o niečom. Prídete ku krajčírovi a podiskutujete, pohovoríte si s ním o tom, aký odev by ste si chceli dať ušiť. Teda si ho objednáte. Z tejto podstaty vyplývajú aj dnešné zásady šitia na objednávku, z ktorých hlavná je ručné šitie tam, kde je to pre výsledok rozhodujúce.
Ak by ste chceli nakuknúť do sveta „bespoke tailoringu“ aspoň cez výklad, prejdite sa po Grosslingovej ulici. Okrem rodinného krajčírstva na nej nájdete ďalšie veľmi špecifické prevádzky. Hneď vo vedľajších dverách sídli obuvník s ručne šitými topánkami. Bistro U Kubistu, kaviareň na rohu, filmový ústav, či obchodík s liečivými mastičkami a čajmi. „Bratislava je osoba mnohých tvárí,“ hovorí Erik o meste, po ktorom sa rád prechádza. „Chodievam k Dunaju, najradšej sa popri ňom prechádzam osamote a nechávam sa odviať vetrom a riečnymi prúdmi.“
Neďaleko na nábreží, v malom parčíku pred Slovenským národným múzeom, sa nachádza pomník padlým partizánom. „Keď sa pozerám na túto monumentálnu sochu, som vďačný za to, čo je teraz, keďže udalosti v minulosti mohli dopadnúť aj úplne inak,“ vysvetľuje manažér rodinného podniku s tradíciou. Našťastie však historické udalosti umožnili Mucskovcom rozvíjať tradície až do dnešných čias. „Baví nás tvoriť umenie na zakázku. Chceme klientom prinášať široký pohľad na krásnu a bohatú oblasť krajčírskej tvorby, ktorá stavia na tradíciiou a nosením overených zásadách. A teší nás vidieť zákazníka spokojného odchádzať a s úsmevom sa vracať,“ ukončuje rozprávanie Erik Mucska z krajčírstva, ktoré svojou originalitou spoluvytvára čaro Bratislavy.