BRATISLAVA – Po Kamennom námestí kráča v daždi útla postava ženy v plášti a veľkej kapucni, v ušiach slúchadlá. Zrazu sa skackavým krokom obtočí okolo kvetináča, vráti sa o pár krokov späť akoby niečo zabudla a opäť vyrazí tanečným krokom vpred. Ľudia sa zastavujú a niektorí si šepkajú, že je divná. „To je Chrissy, naša žiačka z New Jersey. To je nátura, úplne otvorená myseľ!“ smejú sa Monika a Matúš, lektori New Style Hustle, tanečného ošiaľu, ktorý chytil Ameriku a cez Bratislavu vtrhol na starý kontinent.
New Style Hustle Bratislava je tanečná komunita, ktorú vedú dvaja mladí lektori, manželia Monika a Matúš Kopernickí. NSH patrí medzi „social dance“, pri ktorom stretnete a spoznáte množstvo nových ľudí. V ktorejkoľvek krajine alebo meste viete okamžite vygoogliť a kontaktovať tamojšiu komunitu tanečníkov, s ktorými si môžete zatancovať a socializovať sa. Rýchlo sa dá zorientovať aj vďaka New Style Hustle Worldwide videu, ktoré spája rýchlo pribúdajúce NSH komunity po celom svete.
Streetový tanečný štýl NSH vychádza z pôvodného párového tanca Hustle, ktorý vznikol počas disko éry v ´70. rokoch v kluboch v NYC. Môžete ho vidieť napríklad vo filme Saturday Night Fever v podaní Johna Travoltu. Novú príchuť tomuto tancu dal houseový tanečník, Newyorčan Jeff Selby, ktorý ním oslovil mladú generáciu tanečníkov.
Nemusí sa odohrávať len na diskotékach – New Style Hustle je hlavne o ľuďoch, ktorí spolu radi zdieľajú svoj voľný čas. „Po lekciách, ak nám počasie praje, väčšinou pokračujeme na nábreží Dunaja pred sálou, alebo sa stretneme pred Starou tržnicou. To je náš „flek“, kde si dáme pivko, pustíme repráčik s hudbou a celá skupina sa poriadne vytancujeme. Páčilo sa nám aj účinkovanie na akcii Kapitulské dvory, kde sme učili ľudí tancovať na Židovskej ulici,“ zhodujú sa lektori.
„K NSH sme sa my dvaja dostali pri hľadaní nejakej spoločnej aktivity. Keďže sme sa tancu predtým venovali obaja, tak sme začali spolu tancovať. Najprv swingový tanec Boogie Woogie a popri ňom sme sa dostali k New Style Hustle,“ hovorí Monika, ktorá si od svojich 4 rokov prešla viacerými tanečnými štýlmi, až zakotvila pri tých street danceových. „Postupne nás to úplne pohltilo, začali sme za NSH cestovať na tanečné workshopy po Európe, až sme sa nakoniec vybrali do kolísky tohto tanečného štýlu, priamo do NYC za Jeffom Selbym. Ten nás zobral na rôzne párty, kde sme stretli a zatancovali si aj so staršou generáciou „oldschool hustlerov.“ Po návrate od roku 2015 učia NSH v Bratislave, momentálne ako jediní lektori na Slovensku.
Trojnásobný majster sveta v juniorských formáciách, Matúš, sa 11 rokov profesionálne venoval akrobatickému Rock and Rollu. Takto ho porovnáva s New Style Hustle: „V Rock and Rolle tancujete dookola tú istú, vopred nacvičenú choreografiu. Tu sa mi páči voľnosť a kreativita, ktorú NSH umožňuje. Jednoducho vás ten tanec baví a napĺňa energiou. Nie je to len športový výkon. Super je aj hudba, na ktorú sa tancuje – disco, funk, soul, r’n’b, house, salsa, jednoducho na čokoľvek.“
„Pri tancovaní New Style Hustle nejde o presný postoj, správne držanie hlavy, ani o predpísané kroky. Dôležité je to, čo cítite. My neučíme ľudí choreografiu, ale snažíme sa ich naučiť, aby pochopili vedenie partnerom počas tanca a vedeli naň reagovať. Aby si vedeli zatancovať s hocikým. Vedenie a nasledovanie, to je spoločná komunikácia,“ vysvetľuje Matúš. „V Hustle je zaujímavé aj to, že rolu lídra a nasledovateľa môžete počas tancovania zamieňať. Teraz vedie on a aha, teraz som líder ja,“ hovorí Monika a popri tom predvádza základne figúry s Matúšom.
„Pri tanci sa predovšetkým sústredíme na seba, nerobíme šou pre okolie,“ dodáva partner. Paradox štýlu, ktorý sa tancuje na verejnosti. „Na to, aby to zvonku vyzeralo pekne a harmonicky, sa my dvaja musíme chápať,“ hovorí Monika a Matúš dodáva: „Hlavné je, aby sme si naozaj dobre zatancovali, a nie aby to super vyzeralo a vykĺbim si pri tom ruky.“ Reakcie publika však vnímajú. Pre väčšinu okoloidúcich je New Style Hustle veľmi zaujímavý, nie je totiž v Európe vôbec tak rozšírený ako v Amerike. Väčšinou sa opýtajú o čo ide, pripomína im to salsu. Potom vytiahnu telefóny a nakrúcajú si tanečníkov a zisťujú, či sa to niekde vyučuje. „Snažíme sa učiť aj vonku, pri fontáne v Sade Janka Kráľa je výborná podlaha. Tam sa k nám ľudia aj pridajú. Na hradbách je super, len to miesto je často obsadené. Skvelo sa nám tancuje aj v ružinovskej fontáne na ostrovčeku v parku Andreja Hlinku. V lete robíme tančiarne v Kalabe na Zámockej ulici, kde si to ľudia môžu zdarma s nami vyskúšať,“ hovorí Monika.
Každé mesto pulzuje svojim vlastným rytmom, má svoj „vibe“ alebo dokonca typickú hudbu. Ako vnímajú lektori z tohto hľadiska Bratislavu? „Fíling tanečníkov vychádza z toho, v akom meste žijú. New York je rýchly, ak nejdete s ním, pohltí vás a zožerie. To mesto nespí, spontánne párty sú tam každý deň, tancuje sa hocikde – v Central Parku, na Union Square alebo na Coney Islande. Všetci tancujú, trénujú a “freestylujú“ vonku. Bratislava je kľudnejšia. Sú tu miesta, kde to žije, ale naša nátura je iná, sme organizovanejší a vopred sa dohodneme, že sa niekde stretneme,“ hovorí Matúš a dodáva: „Ľudia sú trochu ostýchaví a boja sa zapojiť do tanca. Nechcú sa predviesť, pokiaľ im to nejde stopercentne. Našou úlohou je dodať im sebavedomie.“
Bratislavská tanečná scéna je malá, tanečníci sa poznajú a to dodáva šmrnc tanečným párty v Starom Meste, či už v Nu Spirit Bare, v KC-čku alebo v Bohéma bare, kde to momentálne žije.