Architektka a interiérová dizajnérka Silvia Brna, ktorá je známa aj z televíznej obrazovky, rada kreuje bývanie pre rodiny s deťmi pod značkou Ateliér Silvia Brna. Kontinuitu medzi novou a starou Vydricou sa jej podarilo vytvoriť vďaka konceptu inšpirovaného obdobím postmoderny a vďaka dizajnu, ktorý v našich končinách prevládal, keď táto časť podhradia zanikla. Organické tvary, zaoblenosť, okrúhlosť a guľatosť interiérových prvkov vás doslova vtiahnu do útrob bytu, ktorý je určený pre mladý pár s dvoma deťmi. Tie si zamilujú svoje hravé a dobrodružné izby a kuchyňu prepojenú s jedálňou, kde sa za okrúhlym stolom bude odohrávať podstata rodinného života. Interiér dotvára súčasné umenie od obľúbených slovenských výtvarníkov dizajnérky. A keď uvidíte tie šatníky…
Mladá rodina s dvoma deťmi figurovala v zadaní pre architektku Silviu Brna. Vek dievčaťa a chlapca boli ponechané na rozhodnutí dizajnérky. Byt má spĺňať estetické a funkčné nároky na pohodlné fungovanie modernej štvorčlennej rodiny.
Počet izieb: 4 (obývačka, kuchyňa, spálňa, dve detské izby, kúpeľňa)
Rozloha: 125,57 m2
Na mapu Bratislavy sa opäť vracia lokalita, ktorá bola v dávnej minulosti plná života. Ide o moderné mestské bývanie v tesnej blízkosti historického centra. Ako vnímate „novú“ Vydricu a premenu bratislavského podhradia na živú súčasť mesta?
Som rada, že zlé rozhodnutia minulého režimu sa stanú minulosťou. Vyrastá tu jedinečný projekt, ktorý spojí Staré mesto s podhradím. Vzniknú tu uličky, námestie plné života a kultúrnych podujatí. Historická časť mesta dostane úplne inú perspektívu vnímania.
Mal by interiér nejakým spôsobom reflektovať lokalitu, v ktorej sa nachádza?
Interiér v historickej časti mesta určite áno. Genius loci bude cítiť nielen vďaka lokalite, ale aj prostredníctvom použitých materiálov a dizajnu.
Ako ste o koncepte bytu a jeho budúcich obyvateľoch rozmýšľali v rámci zadania?
Chceli sme, aby interiér svojím dizajnom reflektoval éru, keď stará Vydrica zanikla. Obdobie postmoderny nám výborne sadlo do konceptu návrhu, keďže je charakteristické kvalitným prevedením detailov, organickými tvarmi, farebnou pestrosťou a na tú dobu progresívnymi dizajnovými kúskami zo skla. Koncepčné prepojenie priestorov bytu umožňujú nosné motívy ako zaoblenia hrán, veľa guľatých a okrúhlych prvkov, tmavé presklenia a terakotové odtiene, ktoré interiér prepájajú aj s fasádou obytného domu.
Prejdime sa virtuálne po byte, ktorý ste navrhovali…
Hneď pri vstupe vás do interiéru vtiahne zaoblený sklenený kubus krásneho šatníka, ktorý je viditeľný z celého bytu. V tmavom skle sa jemne odzrkadľuje zariadenie a zaoblené rohy dyhovaných oblúkov vás pozývajú do dennej časti. Tej dominuje pomerne veľký kuchynský ostrov v nosnej terakotovej farbe, ktorý sa zaoblením hrán vznáša nad podlahou s rybinovým vzorom použitým v celom byte. Kuchyňa plynulo prechádza knižnicou do jedálenskej časti, kde sa nachádza okrúhly jedálenský stôl a stoličky z ohýbaného dreva.
Motív oblých hrán sa odráža aj na obklade pri televíznej stene, ktorá je minimalistická. Detské izby sú navrhnuté v hravom štýle. Celkový dojem spálne dotvára zaoblený sklenený šatník, ktorého väčšieho brata sme si mohli všimnúť na chodbe. V kúpeľniach figuruje terazzo dlažba, doplnená o dyhu a sklo. V tej manželskej bola navrhnutá skriňová zostava ukrývajúca kútik na pranie, sušenie a prácu s prádlom. Punc obom kúpeľniam dodávajú hravé antracitové batérie a doplnky. V menšej kúpeľni pre deti dominuje vysoké zrkadlo a atypické umývadlo. Korením bytu je tvorba dvoch mojich obľúbených slovenských výtvarníkov.
Prezradíte nám, akými umeleckými dielami je dotvorený váš interiér vo Vydrici?
Odprezentovali sme tvorbu slovenskej sochárky Jany Brisudovej, ktorej kolekcia rýb sa nám tematicky hodí do interiéru v podobe luxusných doplnkov. Chodbu sme oživili súčasným moderným umením v podobe obrazu od mladého slovenského výtvarníka Petra Cvika.
Aké ďalšie jedinečné kúsky dotvárajú dekor rodinného bývania?
V obývacej časti to bude ikonická sedacia pohovka Camaleonda od talianského dizajnéra a architekta Maria Belliniho. Po prvý raz bola predstavená už v roku 1970 a už päť dekád je v histórii dizajnu skutočnou ikonou. Navyše, je z recyklovaných materiálov a zdôrazňuje obdobie, ktorým sme sa inšpirovali.
Ako ste koncipovali detské izby?
Som matkou troch detí a z bohatých skúseností viem, ako to zohľadniť v interiéroch. Detské izby sú navrhnuté v hravom štýle. Nábytok je členený vertikálne. Dievčenská izba je v duchu terakotovej farebnej palety, ktorá je použitá aj v nosnej časti bytu, a okrem postele poskytuje pod stropom priestor na relax v sieti. Chlapčenská izba je v zelenom prevedení. Posteľ je umiestnená dobrodružne vo výške a pod ňou sa nachádza miesto na hranie. V oboch izbách je priestor pod oknom navrhnutý ako pobytový, skrine sú vertikálne diferencované na skrinkovú a šatníkovú časť a izby sú doplnené vhodnou tapetou. Každá izba poskytuje dostatok priestoru na hranie, vzdelávanie a relax.
Aké materiály vo vašich interiéroch preferujete?
Obľubujem prírodné materiály, hlavne drevo. Už v ranej tvorbe som sa špecializovala na modernú drevenú architektúru a systém masívnych drevených panelov. Ich zbytkové časti sa využívali na výrobu drevených nábytkov. Tento konštrukčný systém má veľmi nízku uhlíkovú stopu a patrí medzi najprogresívnejšie v modernej, trvalo udržateľnej architektúre. Pri tvorbe interiéru vo Vydrici sme taktiež volili ekologické riešenia. Vyberali sme nadčasové dizajnové kusy nábytku vyrobené ručne z masívu. Ich základnou zložkou je doska vyrobená z obnoviteľných topoľových kultivačných porastov, ktoré nespôsobujú neprimerané odlesňovanie.
Čo by mal interiér dať človeku, ktorý ho obýva?
Interiér vnímam ako súkromnú záležitosť klienta. Je to trochu iné ako architektúra, ktorá priamo vytvára vzťah jednotlivca a skupiny s prostredím, a do veľkej miery ho ovplyvňuje a vychováva. Pre náš ateliér je dôležité, aby bol klient vo svojom priestore spokojný a vedel si po dlhom pracovnom dni oddýchnuť. Interiér by mal spĺňať všetky jeho požiadavky na bývanie. Mal by sa tešiť na trávenie času doma a mal by sa tam cítiť bezpečne.
Aké sú momentálne trendy estetického interiérového dizajnu pri moderných a luxusných projektoch?
Dôraz sa dnes kladie na kvalitné materiály, veľký výber kvalitného textilu a precízne prevedenie detailov. Dominujú nábytky vyrobené z dyhy. Farebná škála je veľká, preferujú sa zemité a tlmené farby a minimalistický dizajn. Teším sa, keď si tento výnimočný interiér, precízne navrhnutý práve pre Vydricu, nájde rodinu, pre ktorú sa stane domovom.