REZERVOVAŤ SI VIDEO STRETNUTIE

Sme tu pre vás

Mám záujem

MagazínKorzo6 MIN

Peter Varmuža z YEME: „Plnochutné potraviny a Vydrica k sebe pasujú.“

Značka YEME nedávno oslávila ôsme narodeniny. Stala sa prvou voľbou pre ľudí, ktorým záleží na kvalite a pôvode potravín. Koncept je postavený na čerstvých, lokálnych a remeselných produktoch od prevažne domácich farmárov a výrobcov. Šesť predajní v Bratislave, vrátane bezlepkovej pekárne, a jedna v Nitre sú lídrom v predaji slovenských potravín. Najnovšia prevádzka vznikne v srdci samotnej Vydrice, v blízkosti Vodnej veže a bude sa vyznačovať jedinečným konceptom aj nadštandardnými službami. Zakladateľ siete potravín Peter Varmuža vníma spojenie YEME a Vydrice ako veľmi prirodzené.

Aké sú to „plnochutné“ potraviny?

Chuť je inštinktívnym aspektom kvality. Dokážeme posúdiť, keď sú potraviny čerstvé, lokálne, a sezónne, prípadne remeselné, domáce a jedinečné. Jednoducho nám chutia a chutia inak, odlišne, lebo sú plné chutí. V takýchto potravinách sa odráža kvalita.
V YEME veríme tomu, že potraviny, ktoré konzumujeme odzrkadľujú náš vzťah k sebe samým. Do auta nemáme problém natankovať najkvalitnejší benzín, ale o tom, čím sa stravujeme rozmýšľame menej. Detailne sa nad tým zamyslíme napríklad až vtedy, keď čakáme potomka. Stará indická ajurvéda, ktorá hovorí o komplexných zásadách zdravého spôsobu života, hovorí aj to, že potravina z prírody v sebe obsahuje aj životnú silu. Keď je táto sila a kontinuita zachovaná bez ďalšieho spracovania, dostávame v potravinách viac ako len živiny. To je to, čo v potravinách hľadáme.

Kto sú vaši dodávatelia?

Sú to malí, rodinní a remeselní výrobcovia, pestovatelia a chovatelia, ktorí srdcom a dušou produkujú kvalitné, čisté, poctivé a udržateľné potraviny. Máme produkty vhodné pre vegetariánov, vegánov, pre ľudí s rôznymi intoleranciami, ale aj ocenené potraviny. Naši zákazníci vyhľadávajú najmä slovenské výrobky od autentických slovenských producentov a farmárov a predovšetkým v bio alebo eko kvalite. V 2. štvrťroku 2023 dosiahol podiel predaja potravín vyrobených na Slovensku na celkovom obrate YEME viac ako 64 %, čím si naša značka dlhodobo udržiava prvenstvo na slovenskom trhu.

Prečo ste sa rozhodli otvoriť nové YEME vo Vydrici?

Vydrica je úžasná lokalita, ktorá spája nábrežie a podhradie a prináša obnovenie jednej historicky zaujímavej časti mesta. Koncept charakterizuje najmä to, že v našich predajniach ponúkame moderné potraviny s úctou k tradičným chutiam a takto podobne vnímame aj budúcu Vydricu. A preto chceme byť jej súčasťou.

Nová prevádzka vznikne v parteri budovy V2B, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti areálu kultúrnej pamiatky Vodnej veže. Na ploche takmer 600 m2 ponúkne okrem potravín aj bistro a vlastnú pekáreň. Prístup do predajne bude možný nielen z ulice, ale aj z podzemného parkoviska.

YEME neustále prináša inovácie a zlepšuje svoje služby. Ste súčasťou hnutia Slow Food, vychovávate si vlastnú umelú inteligenciu Aurora, máte možnosť bezobalového nakupovania a vlastný systém kvality potravín. Aké novinky chystáte v podhradí?

V novej prevádzke chceme ukázať a čo najviac priblížiť mestskú výrobu potravín našim zákazníkom a tomu bude prispôsobený aj dizajn a zariadenie novej predajne. Bude v nej viac miesta pre našu domácu výrobu, viac miesta na sedenie a veľká vonkajšia terasa. Zároveň chceme novú štvrť obslúžiť aj ako dodávateľ kvalitných potravín, chceme poskytovať okamžité dodávky jedál z nášho bistra či pekárne domov alebo do kancelárií. Obyvateľom Vydrice budeme poskytovať aj službu osobného nákupcu, ktorý bude dokonale poznať svojich klientov a nakupovať pre nich podľa ich špecifických preferencií.

Pekárenské remeslo zažíva renesanciu, dôkazom sú aj remeselné pekárne, ktoré máte v každej vašej prevádzke. Čím je vaše pečivo iné?

Synonymom nášho pečiva je čerstvosť. Vlastnú pekáreň máme aj v tých najmenších prevádzkach, sme v tom na Slovensku jedineční. Pečivo vždy pripravujeme iba pár hodín predtým, než ide do pece. Vyrábame ho len zo základných surovín z poctivých fariem a nepoužívame žiadne pridané konzervanty či stabilizátory. Náš tradičný kváskový chlieb je z troch ingrediencií, naše rožky zo šiestich. Niektoré pečivá v iných supermarketoch ich majú vyše 40. Tým je povedané všetko. Budúci Vydričania budú mať vždy čerstvé pečivo priamo pod nosom.

V YEME máte aj vlastné bistro, fresh bar a mäsiarstvo. Čo ponúkajú?

Pri mäse nám veľmi záleží na pôvode a čerstvosti. Dôkladne poznáme farmy, odkiaľ k nám prichádzajú celé kusy mäsa. U nás ho vlastnoručne spracujeme a vyrábame z neho mäsové či lahôdkové výrobky. Máme tak úplnú znalosť o tom, čo predávame a za naše vlastné produkty ručíme. Mäso sa k nám navyše dodáva každý deň a vždy ide okamžite na police. Je teda úplne čerstvé a nepotrebuje žiadne stabilizátory. Naše bistro a fresh bar ponúkajú čerstvé jedlá, poctivé raňajky a zdravé obedy. Náš šéfkuchár ich pripravuje z ingrediencií, ktoré predávame priamo v obchode. Dôraz kladieme na sezónne špeciality a zdravý aspekt jedál. Zákazníkom zároveň rozširujeme obzory v možnostiach varenia potravín, ktoré na pultoch ponúkame. Domov si môžu odniesť aj konkrétny recept.

Deklarujete, že predávate len to, čomu veríte a nabádate ľudí, aby viac premýšľali o tom, čo jedia. Prečo?

Veríme v slovenské potraviny, ktoré sú kvalitné. Veríme v lokálne potraviny, ktoré sa neprevážajú na dlhé vzdialenosti a nadmerne tak nezaťažujú životné prostredie a prírodu.

Veríme v kvalitu v zmysle zachovania prírodnej sily v našich potravinách. Preto spolupracujeme priamo s výrobcami, pestovateľmi a chovateľmi, aby sme garantovali kvalitu a stáli si za ňou. Naše know-how je v tom, že hľadáme dodávateľov, ktorí veria v rovnaké hodnoty a princípy. Pre mňa kvalitné potraviny neznamenajú luxus, z môjho pohľadu sú základom pre zdravý a kvalitný život. Som presvedčený o tom, že podobne zmýšľajúcich zákazníkov nájdeme aj vo Vydrici.

Kontaktujte nás

Dohodnite si stretnutie

Kontaktujte nás

Kancelárske priestory vo Vydrici

Kontaktujte nás

Obchodné priestory vo Vydrici