REZERVOVAŤ SI VIDEO STRETNUTIE

Sme tu pre vás

Mám záujem

Zvýhodnené ceny bytov v limitovanej ponuke!

MagazínPríbehy Bratislavy8 MIN

Michal „YAKSHA“ Novotný: Dôvera v nás samých je veľmi silná

Hiphopová subkultúra je životný štýl, ktorý sa mení spolu s dobou. Dnes má vlastné kanály na šírenie odkazu fanúšikom, využíva ľahko dostupné technológie a upustila aj od samotného obsahu, ktorým bola v začiatkoch sociálna kritika. Slovenský yutube kanál F*CK THEM patrí k svetovo najsledovanejším a zo značky sa stal kreatívny dom, zastupujúci domácich aj svetových interpretov. Tí najúspešnejší sú priamo v New Yorku. Zakladateľ značky Michal „YAKSHA“ Novotný hovorí, že úspechu išiel oproti. Okrem iného v rozhovore vysvetľuje, ako hiphopová komunita dokáže zmeniť charakter mestskej štvrte.

 

Hiphop sa prispôsobil dobe, raperi nepoučujú, ale zabávajú

„Hiphop ako životný štýl stojí odjakživa na štyroch pilieroch – hudba, tanec, graffiti a dídžejing. Novodobá vlna hiphopu sa pretransformovala na dobu, v ktorej aktuálne žijeme,“ hovorí Yaksha. „Dnes je oveľa jednoduchšie vyrobiť klip než v minulosti za státisíce eur. Základ hiphopu sa nezmenil, možno sa trochu upustilo od sociálnych tém. Hiphopová hudba je najkomerčnejším hudobným štýlom na svete a to sa odrazilo aj na obsahu,“ vysvetľuje.

Dnešný hiphop má hlavne zabávať. Hoci má veľa tém, tá hlavná vychádza z opisu životného štýlu jeho interpretov – ako sa im darí, že sa im páčia drahé veci, čo majú alebo by chceli mať. „Súčasní hiphoperi ľudí nepoučujú a neriešia sociálne problémy. Celkovo sa ľudia môžu sťažovať na to, ako sa dnes ťažko žije a ako sa kedysi žilo lepšie, ale opak je pravdou. Celosvetovo sa nám aktuálne darí asi najlepšie. Preto sú texty pesničiek častejšie o úspechu a materiálnych veciach, než keď sa robil balada rap,“ tvrdí Yaksha. Úspech neobchádza ani domácich interpretov.

Foto: Adam Tarana

Umenie a hiphop mení mestské štvrte, v NY aj v BA

Celosvetový úspech tohto žánru zmenil aj tvár kolísky rapu, newyorský Bronx. Rebríčky TOP 100 Billboard na prvých priečkach obsadzujú väčšinou hiphopové tracky, hiphoperom sa jednoducho darí. „Getá v New Yorku už postupne nie sú tým, čím boli. Najnebezpečnejšie štvrte v Brooklyne sú dnes jedny z najdrahších lokalít,“ hovorí Yaksha zo svojej skúsenosti. V amerických veľkomestách to bolo vždy tak, že do okrajových, chudobnejších štvrtí sa presúvajú hudobníci, maliari a spisovatelia – umelci, ktorí hľadajú nižšie ceny prenájmov ateliérov a štúdií. Zároveň tým zvyšujú kredibilitu územia a zatraktívňujú lokalitu. A na vychytenej adrese chcú zrazu žiť všetci, takže sa začína výstavba.

„Umelci majú tú schopnosť premieňať lokalitu, do ktorej prídu,“ hovorí Yaksha a uvádza príklad starej Cvernovky, kde bola najväčšia koncentrácia umelcov. Umelecký život zatraktívnil lokalitu, takže sa stala zaujímavou pre väčší počet obyvateľov mesta.

„Ja tento vývoj cítim v Ružinove, ktorý sa stáva atraktívnym pre mladých ľudí. Napríklad kvôli gastru, ktoré v centre nenájdete, či už bistrá na Miletičke, indická kuchyňa na Račku alebo Fresh market, kde sa sústredilo množstvo kvalitných autentických prevádzok, ktoré by si nemohli dovoliť prenájom niekde v centre. Ale je to aj vďaka aktivitám, ktoré tu robíme s našim Love Them Spaceom“ hodnotí Yaksha, ktorý svoj kreatívny dom presťahoval na Miletičovu ulicu.

 

Trend mesta udáva gastro a miesta „kde to žije“

Malé prevádzky, kaviarničky či street food, prevádzkované mladými ľuďmi, sú novodobou vyhľadávanou destináciou, kde to žije. Potvrdzuje to aj Yaksha: „Prvé, čo sme nedávno počas predĺženého víkendu v Grécku hľadali, boli miesta, kam chodia mladí ľudia, štvrte, kde sú malé prevádzky. Takto to robím po celom svete, či som v Berlíne, Londýne alebo New Yorku. New York je moje najobľúbenejšie mesto aj vďaka tomu, že som v ňom postupne objavil takéto okrajové miesta, kde to žije.“

Jedným z takých miest, kde to žije, je aj priestor Love Them Space pre mladých umelcov, ktorí sa nedostanú do galérií. Ako hovorí Yaksha, mal pocit, že to v Bratislave chýba, tak ho vytvoril. „Vernisáže robíme každý mesiac a vždy sa snažíme doniesť niečo úplne iné. Umelecké neóny, maľba, textil. Na prvú vernisáž prišlo tristo ľudí všetkých generácií. Chodia sem aj celé triedy škôl so svojimi profesormi,“ hovorí. Pravidlá sú jednoduché: „Prinášame veci, ktoré nás bavia a sedia s našim životným štýlom. Mali sme zaujímavú výstavu fotiek od Martina Rybára, ktorý sa bez pásky na ruke votrel do backstageov svetových hviezd po celom svete. Treba si ísť tvrdo po tom, čo človek chce,“ dodáva so smiechom.

Prezývka Yaksha pochádza z thajského boxu, ktorý som robil. Znamená niečo ako „duchovný obor“. Foto: Adam Tarana

Médiá preberajú správy z nášho Youtube

Čo všetko Yaksha robí? „Som človek, ktorý postavil kreatívny dom, hudobné vydavateľstvo F*CK THEM, ktorý pomáha interpretom realizovať svoje predstavy. Určite nie som manažérom interpretov. To som si zakázal,“ vysvetľuje. Okolo seba má tím ľudí, s ktorými pomáhajú interpretom napríklad pri stretnutí so sponzormi, s nahrávaním a vydaním cédečka, točením videoklipov, s digitalizáciou albumu do celého sveta, až po PR a medializáciu. Na tú využívame primárne vlastné kanály. Jedným z najväčších – dokonca na svete – je ich Youtube, ktorý má jedna a pol milióna odberateľov. Každý interpret má aj vlastný Instagram profil a z každého turné robia krátke video.

„Neposielame do médii tlačové správy, skôr médiá preberajú informácie z našich zdrojov. Nesponzorujeme príspevky na sociálnych sieťach, nelepíme bilbordy v meste. Využívame potenciál fanúšikovskej základne, ktorú sme si vybudovali. Takto neotravujeme obsahom ľudí, ktorých to nezaujíma,“ hovorí Yaksha o svojej stratégii.

F*CK THEM je najúspešnejší hlavne v Amerike, ale promo aktivity sú najviditeľnejšie na Slovensku. Momentálne zastrešuje okolo 12 interpretov, vrátane dídžejky z Ukrajiny, šesť slovenských interpretov, troch newyorských, jedného z Mongolska. „Je nás ako hadov, ale nikto z nás nie je had“ smeje sa producent, ktorý popri hudbe stíha navrhovať kolekciu mikín, tričiek a doplnkov.

 

Ľuďom nehovoríme čo si majú myslieť

„Úspechu sme išli oproti,“ odpovedá Yaksha na otázku o manažovaní amerických hiphoperov z Bratislavy. Ešte skôr, než stál pri raperovi „6ix9ine“, z ktorého sa aj v ďaka jeho aktivitám stala svetová megahviezda, na Slovensko pozýval viacero interpretov z New Yorku, aby na oplátku dostal našu hudbu za hranice. „Minulý rok som bol v New Yorku sedem krát. Nedá sa všetko robiť len cez sociálne siete. Prvé vzťahy musia vzniknúť osobne,“ dodáva. Pri rozhodnutiach sa riadi intuíciou, určite nie kalkulom. „názov značky F*CK THEM znamená, že dôvera v nás samých a našu prácu je tak silná, že nás nezaujíma názor okolia, ani kalkul,“ objasňuje.

To, že má veľký vplyv na mladých ľudí a fanúšikov, vie veľmi dobre. „Snažíme sa k všetkému pristupovať zodpovedne. Nevyrábame veci či symboly, ktoré by sme sami nechceli nosiť a s ktorými nesúhlasíme. Náš postoj je veľmi jasný aj mimo hudby. Je v mojich gestách na Instagrame, aj v pesničkách našich interpretov: „Nehovor na mňa keď si rasista, nacista, alebo fašista,“ znie úryvok z textu Sameya. Inak ľuďom nechceme hovoriť čo si majú myslieť. Každý by mal vedieť sám, čo si má myslieť,“ uzatvára Yaksha.

Kontaktujte nás

Dohodnite si stretnutie

Kontaktujte nás

Kancelárske priestory vo Vydrici

Kontaktujte nás

Obchodné priestory vo Vydrici