REZERVOVAŤ SI VIDEO STRETNUTIE

Sme tu pre vás

Mám záujem

Zvýhodnené ceny bytov v limitovanej ponuke!

MagazínPríbehy Bratislavy3 MIN

Kolónia Zehnhaus: Dobové robotnícke domy milujú obyvatelia i umelci

Súbor desiatich tehlových obytných domov z roku 1902, usporiadaný po oboch stranách úzkej Palárikovej ulice v Bratislave nesie názov Zehnhaus – “10 domov”. Pôvodne to boli domy pre zamestnancov železnice. Dnes Zehnhaus milujú jeho obyvatelia i popkultúra.

Projekt vzišiel zo súťaže, ktorej sa zúčastnila aj vtedajšia známa bratislavská architektonická firma Kittler a Gratzl. Kolóniu však vybudoval inžinier Henrich Szántó, ku ktorého prácam patria aj mestské domy na Klobučníckej. Kolónia sa zachovala v pôvodnej urbanistickej skladbe doteraz, aj keď interiéry prešli rôznymi rekonštrukciami. Trojposchodové domy majú štvorcový pôdorys, na každom podlaží sa nachádzajú štyri byty. Rovnaké fasády vytvárajú príjemný rytmus v útulnej ľudskej mierke, aj prostredie ulice má ne¬opakovateľné čaro. Dostatok zelene je v kontraste k vedľajšej rušnej Šancovej ulici. Kedysi sa celý komplex zamykal v hornej a dolnej časti bránami.

Zehnhaus, ako jeden z mála zachovaných príkladov, dokumentuje dobový názor na robotnícke bývanie. Takže okrem nepopierateľnej estetickej hodnoty je dôležitý aj z pohľadu historikov a sociológov.

Zehnhaus milujú jeho obyvatelia (svedčí o tom napríklad aktívna facebooková skupina) i popkultúra. Pred tým, ako sa tento komplex stal motívom jednej z obľúbených grafík Čiernych dier, “zahral si” aj vo viacerých hudobných klipoch. Medzi najznámejšie patria Prázdná ulice od Oceánu a Loď, ktorá sa plaví do neznáma od Tublatanky. Jednoducho atraktívna lokalita s pozitívnym zvukom.

Kontaktujte nás

Dohodnite si stretnutie

Kontaktujte nás

Kancelárske priestory vo Vydrici

Kontaktujte nás

Obchodné priestory vo Vydrici