REZERVOVAŤ SI VIDEO STRETNUTIE

Sme tu pre vás

Mám záujem

Zvýhodnené ceny bytov v limitovanej ponuke!

MagazínPríbehy Bratislavy6 MIN

Juraj Roháč z Fach Juice Shopu: Miešať hrušky s jablkami sa oplatí!

Na to, aby ste si mohli splniť svoje sny, nemusíte vždy cestovať ďaleko. Potvrdzuje to mladý pár Juraj Roháč a Jana Baluchová, ktorí z Partizánskeho prišli pred desiatimi rokmi do Bratislavy a dnes vo Fach Juice Shope plnia sen o zdravej strave na mestský štýl. Aby sme boli presní – plnia malé fľaštičky a taniere elixírmi z prírody.

Malý obchodík, kde to žije

Keď Juraj s Jankou v malej prevádzke v centre Starého mesta naberajú do misiek zdravý vegánsky obed a k farebným fľaštičkám s elixírmi vlastnej výroby ponúkajú „cold brew“ kávu, tiež vlastnej výroby, robia to s takou ľahkosťou, akoby sa zabávali. Popri tom stíhajú konverzáciu s každým hosťom a Juraj stále kamsi odbieha – buď k obrovskému lisu ovocia a zeleniny alebo riešiť nový koncept či spoluprácu. Momentálne jednu riešia aj s hudobným producentom Yakshom a týka sa, samozrejme, zdravého životného štýlu.

Juraja s Jankou spája okrem dlhoročného vzťahu práve práca, vďaka tomu, že je kreatívna a tým vytvára priestor na vzájomné dopĺňanie sa.

Od studenej kávy k lisovaniu

Juraja s Jankou spája okrem dlhoročného vzťahu práve práca, vďaka tomu, že je kreatívna a tým vytvára priestor na vzájomné dopĺňanie sa. „Ja vymyslím, Janka zrealizuje,“ smeje sa Juraj. Prvým spoločným produktom bola káva robená za studena, hoci plány a rozpočet mali na prírodné lisované šťavy. „Vybrali sme sa ľahšou cestou, mali sme to ako zábavku popri práci,“ hovorí Juraj. Jeho blogové články o „cold press“ a „cold brew“ káve si všimli vo Fachu, kde práve hľadali niekoho do nového juice shopu a vtedy mladá dvojica vytiahla zo šuflíka svoje plány… Na čo majitelia Fachu prebili očakávania lisovacím strojom a ponukou v štýle „vymyslite čo s tým, správajte sa k tomu ako k svojmu“.

 

Šťavy meniace život

Svoj vlastný koncept lisovaných štiav odštartovali knihou o šťavách, ktorú si kúpila Janka a poctivo naštudovali účinky a kombinácie jednotlivých druhov zeleniny a ovocia. Po pár mesiacoch prípravy a ochutnávania štiav si uvedomili, že paradoxne práve oni šťavy nemajú vo svojom jedálničku, preto urobili radikálnu zmenu stravovania. Juraj k tomu pridal aj beh a vegánsku stravu, Janka vegetariánstvo. Juraj tvrdí, že po zmene jedálnička začal cítiť veľký nárast energie a ľahkosť po jedle.

Hlavnou zásadou je sezónnosť surovín. „Spolupracujeme s mojim bratom, ktorý má malú zeleninovú a ovocnú farmu a je striktný vegán. Zásobuje nás čerstvými surovinami, z ktorých pripravujeme jedlá aj šťavy.

120 kíl zdravia za dva dni

Každá fľaštička s čerstvou vypresovanou šťavou má na obale napísané účinky – od krásy, cez zdravie až po regeneráciu. „Vieme ľuďom poradiť aké šťavy piť na niektoré problémy, ale nie sme lekáreň na všetko,“ hovorí Juraj. Keď prestal aj s fajčením, za ušetrené peniaze si kúpil vegetariánsku „bibliu“ a keďže variť vie, začal experimentovať s prípravou jedla. Od konceptu šalátov prešli aj k teplým vareným jedlám, ktoré vymýšľajú vždy na mieste, pár hodín pred obedom. Hlavnou zásadou je sezónnosť surovín. „Spolupracujeme s mojim bratom, ktorý má malú zeleninovú a ovocnú farmu a je striktný vegán. Zásobuje nás čerstvými surovinami, z ktorých pripravujeme jedlá aj šťavy. Stodvadsať kíl spotrebujeme za dva dni,“ hovorí Juraj.

So svojimi zákazníkmi sa poznajú osobne, vyrastá tu zdravá komunita. Ľudia pracujúci v okolí, športovci, ľudia so stravovacími obmedzeniami, aj hiphoperi, ktorí v svojej komunite šíria zdravý životný štýl.

Elixír večného života

So svojimi zákazníkmi sa poznajú osobne, vyrastá tu zdravá komunita. Ľudia pracujúci v okolí, športovci, ľudia so stravovacími obmedzeniami, aj hiphoperi, ktorí v svojej komunite šíria zdravý životný štýl. Koniec-koncov, ľudia odjakživa hľadajú elixíry večného zdravia, života alebo krásy. „Snažíme sa prispôsobovať životným okolnostiam. Naši rodičia jedli veľa mäsa a chleba. Dnešní ľudia trpia viacerými alergiami, preto vyhľadávajú zdravšie veci a radšej si za ne aj priplatia,“ hovorí Janka. „Na trh sme priniesli čisté produkty, ktoré nezoženiete tak ľahko. Napríklad čistý koncentrát rakytníka alebo zázvoru,“ dodáva. Za novodobých alchymistov sa nepovažujú. Povedané dnešnou rečou: „Do biohackingu nejdeme,“ smeje sa Juraj. „Snažíme sa trochu inšpirovať ostatných, napríklad aj cez sociálne siete. Nátlakové akcie však nikdy nemali zmysel,“ hovorí Juraj, ktorý si vlastné produkty fotí na Instagram. Talent na fotenie neunikol jeho okoliu, takže sa z neho stáva obľúbený gastro-fotograf.

Bratislava začala pulzovať

Ak hovoríme o koncepte zdravého životného štýlu pre ľudí v meste, táto dvojica je vzorovou ukážkou už od chvíle, kedy vyjde z vchodových dverí. Do práce dochádzajú na bicykloch, alebo peši. Mesto s jeho každodennými príbehmi milujú a Bratislavu by nechceli vymeniť za žiadnu inú metropolu. „Bratislava teraz začína úplne inak žiť, oveľa viac pulzuje. Nový primátor sa snaží prinášať nové nápady. Sú to také malé víťazstvá, ktoré hneď vidno a práve to dodáva životu v meste punc aktuality,“ hovorí Juraj. „My zase dávame ľuďom možnosť vypnúť zo stresu, z práce, prísť sem a užiť si jedlo,“ zhodujú sa obaja. Dopredu ich ženie aj to, že veľké mesto pomáha rozvoju tvorivosti a nápadov. „Bez kúpyschopnosti by sme sa nepohli ďalej. My niečo vymyslíme a prídu ľudia, ktorí si to kúpia a to nás teší.“

Verejný priestor využívajú naplno po práci. Piknik na deke pred Euroveou, beh popri rieke, gastronomické prechádzky v okolí Starej tržnice. Z Bratislavy sa im nechce preč. Nové impulzy k práci si naberú počas výletov do zahraničia, ale tu v meste si začali stavať svoj sen a ako hovoria, Fach im dáva slobodu a priestor. Čo viac vlastne potrebujeme?

Kontaktujte nás

Dohodnite si stretnutie

Kontaktujte nás

Kancelárske priestory vo Vydrici

Kontaktujte nás

Obchodné priestory vo Vydrici