REZERVOVAŤ SI VIDEO STRETNUTIE

Sme tu pre vás

Mám záujem

MagazínPríbehy Bratislavy5 MIN

Imi chcel, aby sa po Bratislave chodilo bezpečne, hovorí trénerka sebaobrany Krav maga

V histórii Bratislavy je len málo ľudí, ktorí by preslávili svoje mesto vo svete tak, ako Imrich „Imi“ Lichtenfeld. Židovský mladík z Podhradia, nadaný boxerský šampión a zápasník, počas antisemitských povstaní v 40-tych rokov minulého storočia priamo v uliciach starého mesta vyvinul účinný systém sebaobrany Krav maga. Neskôr ho v Izraeli zdokonalil pre potreby vojska.

Dodnes má na celom svete množstvo nasledovateľov. V kolíske zrodu Krav maga, v Bratislave, je viacero klubov. Jeden z nich trénuje žena, ktorá zostavila čisto ženský oddiel. BARBORA ŠULEKOVÁ hovorí o Imim, ženskej sile a bezpečnosti v meste.

Pouličné strety boli bežné

„Bez toho, aby sme poznali Imiho Lichtenfelda, sa Krav maga nedá študovať, ani učiť,“ hovorí sympatická inštruktorka sebaobrany. Práve pôvod Krav maga vysvetľuje celé myslenie a nastavenie sebaobrany. „Krav maga priťahuje konkrétny typ ľudí, nie takých, ktorí sa potrebujú len vybiť a spotiť sa na boxe. Sú to ľudia, ktorí majú pocit, že sa potrebujú cítiť bezpečnejšie a to sa snažil Imi vytvoriť,“ vysvetľuje Barbora.

Nie je ťažké sa biť, keď máte svaly a meter osemdesiat, ale genialita Imiho systému spočíva v tom, že funguje pre každého: mladých, starých, silných, slabých, ženy, mužov, jednoducho na ľudí akejkoľvek telesnej konštitúcie a kondičky. „Vtedy bola taká doba a pouličné strety boli bežné. Ak technika nefungovala a Imiho zranili, začal ju vylepšovať. Chcel dosiahnuť to, aby sa po uliciach mohlo bezpečne chodiť. Bez toho, aby sme si uvedomovali podstatu Krav maga, by sme neboli schopní ani vyučovať ju a vysvetľovať techniky a šíriť ďalej jej posolstvo,“ dodáva Barbora.

Ženy prinášajú do Krav maga lámanie predsudkov. Dokazujú, že poznanie svojho tela vie byť prínosné v množstve životných situácií.

Ako tanec a matematika

Čaru bratislavského sebaobranného systému Barbora prepadla už na treťom tréningu. „Mala som pocit, že potrebujem zmenu, začať sa hýbať a kurzy Krav maga som mala najbližšie k domu,“ hovorí. Vytúžená zmena prišla rýchlejšie, než by čakala. Po prvých lekciách ju dostali pohyby, ktoré jej pripomínali kombináciu tanca a matematiky. Po troch rokoch každodenných tréningov si urobila inštruktorský kurz a vedie ženskú skupinu.

Krav maga nie je bojový šport, používa sa až vtedy, ak na človeka niekto zaútočí. „Ale ak už zaútočí, prestávame byť mierumilovné. Ženy musia vedieť, že sa dokážu z tej situácie dostať, len treba zovrieť päste a biť sa,“ hovorí Barbora a z očí jej ide presvedčenie a radosť. Zverenkyniam na tréningoch vštepuje, že každá žena má svoju silu, akurát každodenná realita a povinnosti ľudí zamestnávajú natoľko, že si to neuvedomujú. Potom v situáciách, kedy by silu potrebovali využiť, zlyhajú. „Preto potrebujeme silu nájsť v sebe. Často vidím, aké sú z toho ženy prekvapené, keď udrú do lapky a vidia akú veľkú silu dokážu vyvinúť,“ hovorí inštruktorka.

Čo sa dievčatám často nehovorí

Po týchto slovách asi už nikoho neprekvapí, že podstatou Krav maga nie sú svaly a adrenalín, ale poznanie svojho potenciálu a svojich práv. O to viac pre ženy. Barbora vysvetľuje prečo: „Hneď v úvode prvej lekcie mi inštruktor povedal, že mám právo na svoj osobný priestor, právo na to, aby som povedala nie. To sa tak často dievčatám nehovorí.“ Pred tým, než Barbora naučí adeptky použiť sebaobrannú techniku, sú ešte dva dôležité kroky: prevencia a zmiernenie konfliktu. Ak nezaberú, prichádza riešenie incidentu.

Pri tejto téme sa nemôžeme vyhnúť problematike, okolo ktorej sa v poslednom čase točia verejné diskusie – bezpečnosť ľudí a primárne žien v meste. Ako vníma inštruktorka sebaobrany Bratislavu z tohto pohľadu? „V každom meste, aj v Bratislave, sa môže niečo stať, preto je dôležitá prevencia. Ženy učíme, aby sa nebáli otočiť, obzrieť sa, vedieť kde je únikový východ, uvedomovať si dianie okolo seba a napríklad aj to, aby nemali slúchadlá s hudbou „na plné pecky“, hovorí Barbora. Dodáva, že na mieste, kde sa žena necíti bezpečne, sa netreba hanbiť pridať sa k niekomu a neísť sama. Kráčať vzpriamene a hľadieť pred seba. V prípade rizika sa učia využívať všetko čo majú po ruke – telefón, kamarátku alebo obranu.

Nebojte sa obzrieť za seba

Barbora nemá pocit, že v Bratislave by sa mala niečoho báť. Incidenty sa môžu stať všade, podstatné je byť pripravený. Ak sa niečo stane, väčšinou sme šokovaní, lebo hlavy nám zamestnáva práca, plány, nakupovanie, vybavovanie vecí. Inštruktorka pripúšťa, že pozná miesta, kam by po tme nešla a takýmto miestam sa vyhne. Ako profesionálka možno trochu viac kontroluje okolie, ale nemá problém dať si aj slúchadlá s hudbou. „Ale tak, aby som vedela čo sa okolo mňa deje,“ smeje sa a dodáva, že kedysi by sa ani za svet od strachu neotočila, ak by za ňou niekto šiel. Teraz sa otočí preto, aby sa cítila bezpečne.

Kontaktujte nás

Dohodnite si stretnutie

Kontaktujte nás

Kancelárske priestory vo Vydrici

Kontaktujte nás

Obchodné priestory vo Vydrici