REZERVOVAŤ SI VIDEO STRETNUTIE

Sme tu pre vás

Mám záujem

Zvýhodnené ceny bytov v limitovanej ponuke!

MagazínVYDRICA Offices7 MIN

Firma, ktorej kamery použili v Avatarovi aj známych videohrách, mieri do Vydrice

Spoznajte prvého majiteľa priestorov vo VYDRICA Offices, úspešnú technologickú spoločnosť XIMEA.

Kamery s logom XIMEA boli už vo vesmíre, používajú sa pri výrobe svetoznámych videohier, s ich pomocou nakrúcali úspešný hollywoodsky sci-fi film Avatar, ale pravidelne si ich kupujú aj giganti ako Apple, Google, Facebook, Disney alebo Electronic Arts. Prvou firmou, ktorá sa rozhodla kúpiť si vlastné priestory vo VYDRICA Offices, je celosvetovo úspešná a technologicky uznávaná spoločnosť XIMEA. Na Slovensku navrhuje, vyvíja a vyrába širokú škálu priemyselných, vedeckých a špeciálnych kamier, ktoré sa uplatňujú v rôznorodých špičkových aplikáciách. Porozprávali sme sa s konateľom spoločnosti Michailom Klimkovičom, ktorý vníma nové priestory vo Vydrici ako strategickú a dlhodobú investíciu.

XIMEA – špecialista na inovatívne kamery

XIMEA sa venuje navrhovaniu, vývoju a predaju špičkových priemyselných a vedeckých kamier. Korene firmy, ktorá má dnes asi 50 zamestnancov, siahajú do roku 1993. Prvú kameru vyvinuli o tri roky neskôr. Odvtedy bol osud spoločnosti spojený s vizuálnymi technológiami, ktoré sa postupne stali stredobodom jej podnikania. Rodinná firma sa v roku 2010 transformovala na spoločnosť XIMEA a rozšírila svoje portfólio. Od vedeckých kamier prešla aj na industriálne a integrované kamery. Návrhy, vývoj a dizajn má pod palcom asi 25 vývojárov a inžinierov v technickom kampuse uprostred lesa v Marianke. V Zohore je situovaná priemyselná výroba. Ximea dnes doručuje špičkové technológie a vizuálne systémy pre zákazníkov po celom svete. Patria medzi ne aj tzv. Tier 1 spoločnosti z technologickej špičky, ako NASA, Google, Apple alebo Facebook.

V čom sú vaše produkty jedinečné?

Naše kamery sú výnimočné svojou rýchlosťou, kompaktnosťou a kvalitou spracovania.
Máme mnohé svetové prvenstvá v industriálnom využití našich produktov. Naša najmenšia USB3 kamera má iba 15 x 15 milimetrov, čo je asi veľkosť 10-centovej euromince. Dokážete ju vložiť do okuliarov alebo do prístroja malých rozmerov. XIMEA kamera s najväčším rozlíšením má až 240 Megapixelov (Mpix). Máme aj vysokorýchlostné kamery, ktoré dokážu zachytiť až 100-tisíc obrázkov za sekundu v zmenšenom formáte.

O rôznorodom využití vašich kamier a komponentov sa väčšinou dozvedáte retrospektívne alebo náhodou. Viete nám povedať niektoré konkrétne príklady využitia vašej techniky?

Naše produkty si nekúpite v bežnom obchode za pultom. Predaj je zameraný na B2B zákazníkov. Vizuálne systémy si objednávajú inovatívne spoločnosti, ktoré ich integrujú do svojich aplikácií, a tak sa stávajú súčasťou ich know-how. Využitie našich kamier im často prináša konkurenčnú výhodu.
Úplne náhodou sme sa napríklad dozvedeli, že kamery vyrobené v Zohore boli použité pri výrobe filmu Avatar od hollywoodskeho režiséra Jamesa Camerona. V dokumente NASA sme našli kameru s naším logom na prilbe astronauta na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Skúšali ju ako novinku a porovnávali výstupy. XIMEA kamera mala čistý, plynulý a kvalitný obraz, čo nás nesmierne potešilo. Spoločnosť Apple si od nás kupuje stovky kamier ročne, ale nevieme, na čo konkrétne ich využíva. Svoje inovatívne projekty si dôkladne stráži.
Naše kamery s vysokým rozlíšením sa používajú na panoramatické snímanie z kapoty auta alebo z lietadla na mapovanie prostredia na rovnakom princípe ako Google Maps alebo Google Earth. Firmy ako Disney alebo Electronic Arts používajú naše kamery na snímanie virtuálnej a rozšírenej reality pri výrobe celosvetovo známych videohier. Široké spektrum využitia našich kamier je pre nás veľmi inšpirujúce.

V ktorých odvetviach sa vaše vizuálne systémy, kamery a komponenty uplatňujú najčastejšie?

Pokrývame široké spektrum vedeckých, industriálnych a úzko špecializovaných aplikácií. Kamery na vedecké účely zvyčajne potrebujú mať vysokú kvalitu obrazu a nízky šum. Používajú sa napríklad v mikroskopoch. Využila ich aj svetoznáma univerzita MIT – Massachusetts Institute of Technology. Súčasťou portfólia našich vedeckých kamier sú aj X-ray kamery, ktoré sa uplatňujú v priemyselných tomografoch na skúmanie vlastností materiálov. Ximea kamery sa osvedčili aj v automobilovom priemysle a pri kontrole výrobných procesov. Nachádzajú sa v recyklačných linkách alebo v linkách na triedenie ovocia a zeleniny. Na industriálnu automatizáciu sa využívajú naše špičkové hyperspektrálne kamery, ktoré nesnímajú iba viditeľné spektrum, ale rozoznávajú aj ďalšie zložky spektra, napríklad infračervené oblasti. To znamená, že na triediacej linke kamera rozozná napríklad zdravé jablko od toho, v ktorom začal hnilobný proces a voľným okom to nepostrehnete.

Všetky kamery z nášho portfólia sú vysoko prispôsobiteľné potrebám a požiadavkám klientov a ich zadaniam. Každý z nich potrebuje využiť naše vizuálne technológie a systémy na niečo iné. My sa im snažíme vyhovieť a nachádzame vždy nové a inovatívne riešenia. Pracovné prostredie je aj preto pre nás kľúčové.

Prečo ste sa rozhodli kúpiť si reprezentatívne priestory vo VYDRICA Offices?

Naše kancelárie vo VYDRICA Offices vnímame ako dlhodobé strategické rozhodnutie a rozšírenie nášho podnikania. Držíme sa myšlienky udržateľného rastu a pomaly sa blížime k naplneniu kapacity v našom technickom kampuse v Marianke, kde sídlime. Už niekoľko rokov sme hľadali nové priestory, ale v ponúkaných developerských projektoch nám vždy niečo chýbalo. Do Vydrice sme sa zamilovali. Aj preto si ju spájame s budúcnosťou a identitou našej firmy. Pre takýto rozvoj a stotožnenie sa s dlhodobou víziou si neviem predstaviť, že by sme si priestory len prenajímali. Veľmi zavážilo, že sme si mohli kúpiť do vlastníctva celé poschodie.

Ako budú vyzerať vaše nové kancelárie?

Sme presvedčení o tom, že pracovné priestory do istej miery formujú a podnecujú myslenie a kreativitu našich zamestnancov. Chceme si udržať našu dravosť, agilnosť a technologickú vyspelosť. V tomto smere je pre nás dôležité udržať si šikovných ľudí a vytvoriť pre nich inšpiratívne pracovné prostredie. Vydrica je pre nás v tomto smere strategická. Neustále hľadáme talentovaných a energických odborníkov, ale aj mladých absolventov. Úzko spolupracujeme aj so slovenskými univerzitami. Verím, že aj XIMEA sa podieľa na tom, že šikovní ľudia nie sú nútení odchádzať do zahraničia a nájdu uplatnenie v rešpektovanej firme doma na Slovensku. Chceme im poskytnúť ideálne možnosti na spoluprácu, výmenu informácií a vznik inovatívnych nápadov. Budúce priestory budú zahŕňať moderné kancelárske trendy, ako focusové zóny, open space, sociálne priestory a spoločenské miestnosti.

Čím si vás získala nová štvrť v bratislavskom podhradí?

Vydrica nás oslovila skvelou polohou, dostupnosťou, reprezentatívnosťou a dizajnom. Je to výborná lokalita v dobrom susedstve, má krásne výhľady na Dunaj a atmosféru Starého mesta s historickým odkazom. Bude to útulná a kompaktná štvrť. Inšpiruje nás aj samotná architektúra a nízka zástavba. Som presvedčený o tom, že sa vo Vydrici budeme cítiť ako doma.

 

 

Kontaktujte nás

Dohodnite si stretnutie

Kontaktujte nás

Kancelárske priestory vo Vydrici

Kontaktujte nás

Obchodné priestory vo Vydrici