REZERVOVAŤ SI VIDEO STRETNUTIE

Sme tu pre vás

Mám záujem

Zvýhodnené ceny bytov v limitovanej ponuke!

MagazínŽivot v meste7 MIN

Bývanie pri rieke si zachováva svoju popularitu

Bývanie pri rieke si dlhodobo zachováva svoju popularitu. Aké sú jeho výhody?

Najvyhľadávanejšie rezidenčné projekty, športové, kultúrne, aj biznis centrá často spája jedna vec – stoja na brehoch vodných tokov, jazier či morí. Stačí sa pozrieť kúsok za hranice – takmer každé hlavné mesto Európy je z pochopiteľných dôvodov postavené na brehoch niektorej z významných európskych riek. Okrem Londýna zahaleného v hmlách Temže, nájdeme Berlín s jeho Sprévou, Paríž, ktorému kraľuje Seina, Prahu so slávnym Karlovým mostom spájajúcim brehy rieky Vltava, Viedeň preťatú mohutným tokom Dunaja, ktorý kraľuje aj Budapešti a Bratislave.

Zdroj fotografie: Unsplash

Bývanie pri vode so sebou prináša množstvo pozitív, ktoré sú pre záujemcov o kúpu bytu či obchodného priestoru veľkými lákadlami. “Milujeme bývanie pri rieke, pretože vďaka nemu sa vždy máme na čo pozerať. Ponúka nádherné výhľady na pokojné okolie priamo z nášho balkóna,” hovorí Andrew, ktorý sa nedávno spolu s partnerom presťahoval do jedného z najvyhľadávanejších rezidenčných projektov v Londýne – Ballymore’s Goodluck Hope. Noví majitelia majú z ich štýlového trojizbového bytu výhľad priamo na slávnu Temžu, ohromujúcu stavbu milénia – O2 arénu, či prestížnu londýnsku lokalitu Canary Wharf.

Kvôli čomu sa ľudia v minulosti začali sťahovať do blízkosti vodných tokov?

Už odpradávna sa ľudské obydlia prirodzene sústredili okolo lokalít, ktoré poskytovali dobré podmienky a zdroje pre život. Pobrežia vodných tokov, jazier a morí patrili vždy medzi najvyhľadávanejšie miesta, pretože okrem samotného zdroja vody prinášali aj možnosti priamej či nepriamej obživy vďaka obchodným vzťahom a lodnej doprave, prostredníctvom ktorej bolo možné obchodovať s tovarmi. Praktické danosti života na brehu vodných plôch však neboli jediným dôvodom, pre ktorý sa tieto obydlia stali vyhľadávanými už v dávnych časoch. Lákavé prostredie s príjemnou mikroklímou, ktoré azda najviac pripodobňuje bývanie v prírode, no zároveň je súčasťou pulzujúcich miest, si zachovalo svoju popularitu medzi širokými vrstvami obyvateľstva už po stáročia.

Prečo je bývanie pri rieke čoraz populárnejšie na celom svete?

Blízkosť vodného toku okrem dopravnej funkcie vo forme lodnej dopravy, ktorá je v mestách postupne nahrádzaná inými druhmi dopravy, ponúka bohaté možnosti. Skúste si spomenúť na akékoľvek turistické, ale aj miestnymi obľúbené lokality, ktoré ste navštívili. Slávny Nyhavn v Kodani, Dotonbori v Osake, Tampa Riverwalk na Floride či Bains des Pâquis v Ženeve. Všetky sú pri vode. V samotných centrách miest, ktoré sú čoraz viac zastavané a menej zelené, niektoré z výhod bývania pri rieke skrátka nenájdeme. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.

Nenahraditeľné výhľady, ktoré nebudú zruinované ďalšou výstavbou. Zohnať vo väčšom meste príjemný výhľad z bytu je čoraz náročnejšie. Byty s výhľadmi patria medzi najdrahšie vôbec a ani vysoká cenovka nezaručí, že výhľad z okna či terasy vám ostane už navždy. Ak sa rozhodnete pre bývanie pri rieke, prirodzene máte zarezervovaný výhľad na rieku a jej súčasti už len preto, lebo nie je možnosť rozširovať výstavbu smerom do rieky. Príjemným bonusom sú aj skultivované priestory brehov, na ktorých sa často nachádzajú rôzne parky s okrasnými drevinami a kvetmi, ktoré dotvárajú celkový prívetivý dojem pri pohľade z okna so šálkou rannej kávy či večerného vína.

Športové a relaxačné plochy, určené na aktívny alebo pasívny oddych v exteriéri, sú už dnes súčasťou každého kvalitného rezidenčného projektu. Nie všade si však môžete zapádlovať, či zobrať čln a ísť priamo z domu na vodu. Okrem vodných športov pri rieke spravidla bývajú vybudované vyhľadávané bežecké trasy, či trasy pre in-line korčuliarov. Posedieť si pri západe slnka na terase reštaurácie pri vodnej ploche má rovnako úplne inú atmosféru, než posedieť si medzi výškovými budovami v centre, ktoré je od rieky vzdialené.

Zdroj fotografie: Unsplash

Cyklotrasy. Využívať bicykel ako dopravný prostriedok sa vo väčších mestách stáva pomaly nevyhnutnosťou. Nekonečné zápchy a okresané možnosti parkovania predurčujú bicykel na prvé miesto v sfére komfortnej dopravy. Je však rozdiel, či idete po cyklotrase, ktorá vedie popri hlavných ťahoch, a minimálne dvakrát denne aktívne vdychujete splodiny z áut, alebo sa veziete po cyklotrase vinúcej sa popri rieke, kde vás okrem menšej hlučnosti, prašnosti a kvalitnejšieho ovzdušia čakajú aj pekné východy či západy slnka a príjemné vodné scenérie.

Dostupnosť do všetkých centrálnych častí mesta. Vzhľadom na prirodzené rozloženie centier ľudských sídel okolo rieky je dostupnosť z oboch brehov zvyčajne veľmi dobrá do všetkých dôležitých častí miest. Dopravu môžu uľahčiť početné mosty či vodné taxíky, no ani jazda na spomínanom bicykli, kolobežke či chôdza nie sú zlý nápad. Výhoda blízkej dostupnosti obydlí umiestnených priamo na brehu do centier miest je daná historicky – tovary z lodí bolo potrebné čo najskôr a najjednoduchšie prepraviť do miest na ich ďalšie použitie či spracovanie, preto je prirodzené, že mestá boli plánované tak, aby sa preprava od rieky smerom do centier, ale aj okrajových častí miest mohla realizovať čo najrýchlejšie.

Zdroj fotografie: Unsplash

Atmosféra riviéry. Nie je náhoda, že tie najlepšie hudobné tóny, najlákavejšie vône miestnych špecialít a pozoruhodné svetelné scény sa sústredia práve na brehoch. Či už ide o morské pobrežie, alebo brehy riek vo veľkomestách, ak chcete mať poruke vzrušujúci nočný život, gastronomické hot-spoty či kultúrne podujatia, potrebujete sa dostať na pobrežie. Azda nie je náhoda, že slovo riviéra okrem pobrežia pomenúva aj náhrdelník z niekoľkých radov drahokamov – rovnako aj na pobrežiach sa často dajú nájsť rady, alebo lepšie povedané ulice plné drahokamov v podobe vyhľadávaných podnikov a kvalitného bývania.

Ako sa hovorí, keď sa stratíte v teréne, hľadajte rieku. Tá vás zaručene dovedie do blízkosti ľudí, ktorí vám pomôžu. Ak sa stratíte vo svete realít, rovnako môžete uplatniť toto pravidlo. Bývanie pri rieke totiž dlhodobo patrí k tým najlepším možnostiam, aké si môžete vybrať pre skvelý život.

Kontaktujte nás

Dohodnite si stretnutie

Kontaktujte nás

Kancelárske priestory vo Vydrici

Kontaktujte nás

Obchodné priestory vo Vydrici