REZERVOVAŤ SI VIDEO STRETNUTIE

Sme tu pre vás

Mám záujem

Zvýhodnené ceny bytov v limitovanej ponuke!

Tváre Bratislavy

Botanical Lab

Ak ste išli po „Mickiewičke“, určite ste si všimli nenápadný čierny výklad, za ktorým rastie hotová džungľa. Urbánna džungľa, ktorú s vášňou pestujú a opatrujú dve kamarátky, teraz aj kolegyne, pestovateľky izbových rastlín, Zuzka Mlynárová a Lenka Márföldy. Vitajte v prvom „plant concept store“ Botanical Lab.

Vyštudovaná psychologička a kunsthistorička našli svoju cestu ku kvetom cez vzťah k rastlinám a rovnakému vkusu na dizajn. „Povedali sme si, že skúsime priniesť niečo nové, čo tu ešte nie je,“ hovorí  Zuzka. „Kedysi existovali rastlinárne – obchody s rastlinami, dnes už rastliny kúpite len vo veľkých reťazcoch, kde sa nemáte ani s kým poradiť. Takže okrem pestovania a predaja rastlín sme sa stali aj akousi poradňou,“ vysvetľuje Lenka.

Do svojho dizajnového obchodíku priniesli okrem množstva zelených rastlín, terárií a pestovateľských doplnkov aj workshopy a burzy izbových rastliniek. „Postupne sa tu spontánne stretli ľudia, ktorí sa chcú podeliť o skúsenosti a rady, až vznikla akási komunita,“ hovorí Zuzka.

Začiatkom roka zo sortimentu úplne vypustili rezané kvety. Zistili, že izbové rastliny a zelené teráriá ich bavia viac a rovnako aj zákazníkov. Stačí sa prejsť po urbánnych trhoch, kde sa k Botanical Labu pridali aj ďalší pestovatelia. Záujem mladých ľudí o pestovanie rastlín je trend, ktorý sa opakuje z minulosti. Dnes sa do módy vracajú rastliny našich starých rodičov – napríklad monstery, fikusy či svokrine jazyky. A prichádzajú aj novinky ako riasogule, pilea, či vzdušné rastlinky tillandsie. „Ľuďom začína chýbať zeleň, tak si ju nahrádzajú,“ hovorí Zuzka.

Ich idea zazelenať mesto a v centre vytvoriť zelenú oázu sa začína napĺňať. Takto zazeleňujú byty, kancelárie aj kaviarne, z ktorých robia „urbánne džungle“. Mladé pestovateľky v osvete pokračujú aj v širšej súvislosti. Najčastejšie vyhľadávajú lokálnych pestovateľov a rastliny kupujú tak, aby necestovali cez pol sveta.

Do Botanical Labu chodia ľudia každého veku, deti si obľúbili riasogule, dôchodcovia zas tillandsie. Prídu aj začiatočnícki pestovatelia, ktorých rastlinka nevydrží prvé lekcie. Takým sa zíde dobrá rada a povzbudenie, aby to nevzdávali. Ak vydržia, nakoniec sa môžu dopracovať až do štádia ako ich kolega, ktorý v jednoizbovom byte pestoval 400 druhov rastlín.

Zdroj foto: Botanical Lab, Nora a Jakub

Vytvárať príjemné mestské oázy sa dá rôznymi spôsobmi, riešenia sú väčšinou jednoduché. Ako napríklad akcia, kedy sa Mickiewiczova ulica uzavrela pre dopravu a vytvorila pešiu zónu. Botanical Lab, ktorý tu sídli, sa stal jedným z lákadiel pre návštevníkov. V ten deň sme si potvrdili, že robiť workshopy a burzy rastlín má zmysel.

Zuzka Mlynárová

Botanical Lab

Adresa

Mickiewiczova 3
811 07 Bratislava

Telefón

+421 948 484 114

Email

info@botanicallab.sk

Web

https://www.botanicallab.sk

Kontaktujte nás

Dohodnite si stretnutie

Kontaktujte nás

Kancelárske priestory vo Vydrici

Kontaktujte nás

Obchodné priestory vo Vydrici